23 مه 2021
می 23, 2021

ترک سیگار

0 دیدگاه

بعد از ترک سیگار چه اتفاقی در بدن می افتد؟

سیگار کشیدن یکی از مهمترین دلایل مرگ قابل پیشگیری است، اما ترک آن می تواند دلهره آور باشد. تصور می کنند، فواید سلامتی در کمتر از یک ساعت پس از آخرین سیگار شروع می شود و همچنان بهبود می یابد.

حقایق سریع در مورد ترک سیگار:

ترک سیگار به معنای شکستن چرخه اعتیاد و در واقع سیم کشی مجدد مغز برای جلوگیری از ولع مصرف نیکوتین است. فواید ترک سیگار در کمتر از 1 ساعت پس از آخرین سیگار شروع می شود. هرچه سیگاری زودتر ترک کند و سریعتر خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و ریوی و سایر شرایط مربوط به سیگار را کاهش می دهد.

 

ترک سیگار چه فایده ای برای بدن دارد؟
سیگار کشیدن یک عادت مضر است که می تواند منجر به عوارض شدید سلامتی و مرگ شود. وقتی فرد سیگار را ترک کند، بدن به طور طبیعی بهبود می یابد و به مرور زمان نشاط فرد غیر سیگاری را بازیابی می کند. برخی از عوارض مانند کاهش فشار خون تقریباً بلافاصله مشاهده می شود. اثرات دیگر، از جمله خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری های قلبی و بیماری های ریوی، سالها طول می کشد تا به سطح یک فرد غیر سیگاری کاهش یابد.

 

جدول زمانی کشیدن سیگار:

بعد از 1 ساعت

در کمتر از 20 دقیقه پس از دود آخرین سیگار، ضربان قلب کاهش یافته و به حالت عادی برمی گردد. فشار خون شروع به کاهش می کند و گردش خون ممکن است شروع به بهبود کند.

بعد از 12 ساعت

سیگار حاوی مقدار زیادی سموم شناخته شده از جمله مونوکسیدکربن گازی موجود در دود سیگار است. این گاز در دوزهای بالا می تواند مضر یا کشنده باشد و از ورود اکسیژن به ریه ها و خون جلوگیری می کند. در صورت استنشاق در مقادیر زیاد در مدت زمان کوتاه، می تواند خفگی از کمبود اکسیژن رخ دهد. بدن تنها پس از 12 ساعت بدون سیگار، خود را از مونوکسید کربن اضافی سیگارها پاک می کند. سطح مونوکسیدکربن به حالت طبیعی برمی گردد و سطح اکسیژن بدن را افزایش می دهد.

بعد از 1 روز

فقط 1 روز پس از ترک سیگار، خطر حمله قلبی شروع به کاهش می کند. سیگار کشیدن با کاهش کلسترول، خطر ابتلا به بیماری کرونر قلب را افزایش می دهد، که انجام ورزش سالم برای قلب را دشوارتر می کند. سیگار کشیدن همچنین باعث افزایش فشار خون و افزایش لخته های خون می شود و خطر سکته را افزایش می دهد.در کمتر از 1 روز پس از ترک سیگار ، فشار خون فرد شروع به کاهش می کند و خطر بیماری قلبی ناشی از فشار خون بالا ناشی از سیگار را کاهش می دهد. در این مدت کوتاه، سطح اکسیژن فرد افزایش می یابد و انجام فعالیت های بدنی و ورزش را آسان تر می کند و عادات سالم قلب را تقویت می کند.

بعد از 2 روز

سیگار کشیدن به انتهای عصبی مسئول حس بویایی و چشایی آسیب می زند. در کمتر از 2 روز پس از ترک ، ممکن است فرد با بهبود این اعصاب احساس بویایی و طعم واضح تری پیدا کند.

 

بعد از 3 روز

3 روز پس از ترک سیگار ، سطح نیکوتین در بدن فرد تخلیه می شود. اگرچه نداشتن نیکوتین در بدن سالم تر است ، اما این تخلیه اولیه می تواند باعث ترک نیکوتین شود. حدود 3 روز پس از ترک ، اکثر افراد با تنظیم مجدد بدن دچار بدخلقی و تحریک پذیری ، سردردهای شدید و هوس می شوند.

بعد از 1 ماه

در کمتر از 1 ماه ، عملکرد ریه فرد شروع به بهبود می کند. با بهبود ریه ها و بهبود ظرفیت ریه، افراد سیگاری سابق ممکن است متوجه سرفه و تنگی نفس کمتری شوند. استقامت ورزشی افزایش می یابد و افراد سیگاری سابق ممکن است توانایی جدیدی در فعالیت های قلبی عروقی مانند دویدن و پریدن مشاهده کنند.

بعد از 1-3 ماه

تا چند ماه بعد از ترک ، گردش خون همچنان بهبود می یابد.

بعد از 9 ماه

نه ماه پس از ترک ، ریه ها به طور قابل توجهی خودشان بهبود یافته اند. ساختارهای ظریف و مو مانند در داخل ریه ها که به مژه مژه معروفند از دود سیگاری که بر روی آنها وجود دارد بازیابی شده اند. در این زمان ، بسیاری از سیگاری ها متوجه کاهش فراوانی عفونت های ریوی می شوند زیرا مژک های بهبود یافته می توانند کار خود را راحت تر انجام دهند

بعد از 1 سال

یک سال پس از ترک سیگار ، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب به نصف کاهش می یابد. این خطر همچنان از مرز 1 ساله کاسته خواهد شد.

بعد از 5 سال

سیگار حاوی بسیاری از سموم شناخته شده است که باعث تنگ شدن رگ ها و رگ های خونی می شود. همین سموم نیز احتمال ایجاد لخته خون را افزایش می دهند.بعد از 5 سال بدون سیگار کشیدن ، بدن به اندازه کافی خوب شده است تا عروق و رگهای خونی دوباره شروع به بزرگ شدن کنند. این منبسط شدن به این معنی است که احتمال لخته شدن خون کمتر است و خطر سکته را کاهش می دهد.

بعد از 10 سال

بعد از 10 سال ، احتمال ابتلا به سرطان ریه و مردن در اثر آن تقریباً به نصف کاهش می یابد در مقایسه با کسی که سیگار می کشد. احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو یا لوزالمعده به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

بعد از 15 سال

پس از 15 سال ترک سیگار، احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب معادل یک فرد غیر سیگاری است. به همین ترتیب ، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده به همان میزان غیر سیگاری کاهش یافته است.

بعد از 20 سال

پس از 20 سال ، خطر مرگ ناشی از سیگار کشیدن از جمله بیماری های ریوی و سرطان ، به میزان شخصی که در زندگی خود هرگز سیگار نکشیده است ، کاهش می یابد. همچنین ، خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده به کسی که هرگز سیگار نکشیده است کاهش یافته است.