22 فوریه 2020
فوریه 22, 2020

کولپوسکوپی

0 دیدگاه

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی عملی است که به کمک آن ؛ واژن و سرویکس ( دهانه رحم ) را مورد بررسی قرار می دهند و به طور کلی عمل کولپوسکوپي در راستای تشخیص سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می گیرد.

( جراح و متخصص زنان )

ناگفته نماند که جراح و متخصص زنان ؛ در صورتی که تست پاپ اسمیر ( تستی که با هدف تشخیص وجود سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم از آن استفاده می شود ) بیانگر نتایجی غیرطبیعی باشد ، درخواست عمل کولپوسکوپی می نماید.

به علاوه در صورتی که فرد پس از رابطه جنسی دچار خونریزی شود و نیز چنانچه دچار رشد غیرطبیعی در رحم و دهانه رحم باشد ؛ پزشک عمل کولپوسکوپي را تجویز خواهد کرد.

کاربرد کولپوسکوپی

کولپوسکوپي برای شناسایی موارد ذیل کاربرد موثری دارد :

تشخیص زگیل تناسلی
تشخیص التهاب دهانه رحم
شناسایی سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم ، واژن و سرطان دهانه رحم

فرآیند انجام کولپوسکوپی

در ابتدا لازم به ذکر می باشد که این عمل عموما در مطب پزشک قابل انجام است و به طور کلی انجام آن 10 الی 20 دقیقه به طول می انجامد.

برای انجام کولپوسکوپي ، بیمار می بایست بر روی تخت مخصوص دراز بکشد و پاهای خود را با قرار دادن در بخش مخصوصی که در انتهای تخت قرار دارد باز نگاه دارد.

در این مرحله ، پزشک به وسیله دستگاهی به نام اسپکولوم که ابزاری فلزی است جداره های واژن را باز نگاه می دارد تا به این ترتیب امکان مشاهده دهانه رحم برایش فراهم گردد.

سپس از ابزاری به نام کولپوسکوپ استفاده می نماید.

توجه داشته باشید که کولپوسکوپ ابزار ویژه ای است که جهت دیدن دقیق بافت ها ( با ابعادی بزرگ تر از حد طبیعی ) از آن استفاده می شود.

پزشک ، کولپوسکوپ را در چند سانتی متری دهانه رحم بیمار قرار داده  و نوری را به داخل واژن وی می تاباند و از طریق لنزی که در دستگاه تعبیه شده به مشاهده داخل رحم بیمار می پردازد.

چنانچه جواب آزمایش کولپوسکوپي ، مشکوک باشد ؛ پزشک اقدام به نمونه برداری یا اصطلاحا بیوپسی می نماید.

پس از کولپوسکوپي اگر بر روی بیمار بیوپسی انجام نشده باشد ، قاعدتا با هیچ نوع دردی مواجه نخواهد بود و تنها ممکن است لکه بینی جزئی یا خونریزی مختصری از ناحیه واژن داشته باشد ؛ در صورت انجام بیوپسی نیز باید گفت که فرد درد مختصری خواهد داشت که به راحتی و با مصرف  مسکن قابل رفع می باشد.

آمادگی قبل از کولپوسکوپی
افرادی که پزشک برای آن ها انجام کولپوسکوپي را تجویز نموده است می بایست نکات زیر را قبل از کولپوسکوپي رعایت نمایند.
در صورت باردار بودن حتما باید به پزشک خود اطلاع دهند.
خانم هایی که قرار است تحت عمل کولپوسکوپي قرار گیرند ، برای انجام این عمل باید به گونه ای زمانبندی کنند که مصادف با دوره قاعدگی آن ها نباشد.
برقراری مقاربت جنسی ، استحمام و استفاده از تامپون از یک تا دو روز پیش از کولپوسکوپي ممنوع می باشد.
جهت انجام راحت تر کولپوسکوپي توصیه می شود افراد پیش از آزمایش ، مثانه و روده خود را تخلیه نمایند.