23 فوریه 2020
فوریه 23, 2020

چگونه اگزما را درمان کنیم؟

0 دیدگاه

چگونه اگزما را درمان کنیم؟

اگزما بیماری مزمن پوستی است که پوست دچار التهاب و خارش و تحریک می‌شود. یافتن علت اگزما یک مشکل بزرگ است و پزشکان هنوز علت دقیق آن را نمی‌دانند. در این مقاله هرآنچه که باید درباره بیماری اگزما بدانید را برای شما شرح داده ایم.


اگزما چیست:

اگزما بیماری مزمن پوستی است که به آن درماتیت اتوپیک نیز می‌گویند. در این بیماری پوست دچار التهاب و خارش و تحریک می‌شود. به نظر می‌رسد که اغلب روی صورت، دست‌ها و پاها به وجود می‌آید؛ اما می‌تواند روی هر نقطه‌ای از بدن ایجاد شود. اگزما در کودکان بسیار رایج است و ۲۰ درصد از نوزادان و یا کودکان خردسال به آن مبتلا هستند.

علائم اگزما:

علائم و نشانه های درماتیت آتوپیک (اگزما) در افراد مختلف متفاوت است و شامل موارد زیر است:

• پوست خشک

• خارش ، که ممکن است شدید باشد، خصوصاً در شب

• تکه های قرمز تا قهوه ای مایل به خاکستری خصوصاً روی دست ها، پاها، مچ پا، گردن، سینه، پلک ها، داخل خم آرنج و زانوها، و در نوزادان، صورت و پوست سر

• برجستگی های کوچک و بزرگ که ممکن است هنگام خراشیدن باعث آبکی و پوسته پوسته شود.

• پوست ضخیم، ترک خورده، پوسته پوسته شده

درماتیت آتوپیک اغلب قبل از 5 سالگی شروع می شود و ممکن است در بزرگسالی ادامه یابد. برای برخی از افراد ، به طور دوره ای شعله ور می شود و بعد از مدتی حتی برای چند سال بهبود می یابد.

رمان اگزمای پوستی , بیماری پوستی اگزما
اگزما بیماری مزمن پوستی است که به آن درماتیت اتوپیک نیز می‌گویند

تشخیص اگزما:

هیچ آزمایشی برای شناسایی درماتیت آتوپیک (اگزما) لازم نیست. پزشک شما با بررسی پوست شما و بررسی تاریخچه پزشکی، احتمالاً تشخیص خواهد داد. او همچنین ممکن است از پچ تست یا آزمایشات دیگر برای رد بیماریهای پوستی یا شناسایی شرایط همراه با اگزما استفاده کند.

اگر گمان می کنید غذای خاصی باعث بثورات فرزند شما شده است، در مورد شناسایی آلرژی های احتمالی غذایی به پزشک مراجعه کنید.

درمان اگزمای پوستی:

اگزما می تواند پایدار باشد. برای کنترل آن ممکن است نیاز به آزمایش های مختلفی در طی ماه ها یا سال ها داشته باشید. و حتی اگر درمان موفقیت آمیز باشد، علائم و نشانه ها ممکن است بازگردند.

این مهم است که شرایط را زود تشخیص دهید تا بتوانید درمان را شروع کنید. اگر مرطوب کردن منظم و سایر اقدامات مراقبت از خود به شما کمک نمی کند، پزشک ممکن است یک یا چند مورد از درمان های زیر را پیشنهاد کند:

رمان اگزمای پوستی , بیماری پوستی اگزما
در موارد شدیدتر اگزما، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی را تجویز کند

داروهای درمان اگزما:

کرم هایی که خارش را کنترل می کنند و به ترمیم پوست کمک می کنند: پزشک شما ممکن است کرم یا پماد کورتیکواستروئید تجویز کند. بعد از مرطوب کردن ، آن را طبق دستور استفاده کنید. استفاده بیش از حد از این دارو ممکن است عوارض جانبی از جمله نازک شدن پوست ایجاد کند.

سایر کرم های حاوی داروهایی به نام مهارکننده های کلسیمینورین – مانند تاکرولیموس (پروتوپیک) و پیمکلرولیموس (ایدل) – بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارند. آنها توسط افراد بالاتر از 2 سال استفاده می شوند تا به کنترل واکنش پوست کمک کنند. بعد از مرطوب کردن ، آن را طبق دستور استفاده کنید. در هنگام استفاده از این محصولات از نور شدید خورشید خودداری کنید.

داروهای مبارزه با عفونت: پزشک ممکن است در صورت داشتن عفونت باکتریایی ، زخم باز یا ترک یک کرم آنتی بیوتیک تجویز کند. او ممکن است برای مدت کوتاهی از درمان آنتی بیوتیک خوراکی برای درمان عفونت استفاده کند.

داروهای خوراکی که التهاب را کنترل می کنند: در موارد شدیدتر ، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی را تجویز کند – مانند پردنیزون. این داروها به دلیل عوارض جانبی جدی احتمالاً در طولانی مدت قابل استفاده نیستند.

دارو دوپیلوماب: از این دارو برای درمان مبتلایان به بیماری شدید استفاده می شود که به خوبی به گزینه های درمانی پاسخ نمی دهند.