23 فوریه 2020
فوریه 23, 2020

مراقبت های بارداری

0 دیدگاه

مراقبت های بارداری

منظور از مراقبت های بارداری ، ویزیت و چکاب های مخصوص دوران بارداری می باشد که رعایت منظم و مرتب این اوامر کمک شایانی به حفظ سلامت مادر و جنین می کند.

میزان اهمیت مراقبت های بارداری بسیار زیاد است و بانوان باردار در این دوران باید بسیار احتیاط کرده و از انجام بسیاری از کارها پرهیز کنند که دراین مقاله شما با آن ها آشنا خواهید شد. ( متخصص زنان )

متخصص زنان ، در دوران بارداری رشد جنین را بررسی کرده و آزمایشاتی جهت یافتن و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در رابطه با مادر و کودک برای بانوان باردار تجویز می کند ؛ بدین ترتیب رعایت منظم ویزیت ها و انجام آزمایشات سبب می شود مادر دوران بارداری را به راحتی سپری کرده و جنین را در سلامت به دنیا آورد.

در اولین جلسه از ویزیت های دوران بارداری ، متخصص زنان با انجام آزمایشات متفاوت که در ذیل به برخی از آن ها اشاره شده است یک چکاپ کلی انجام داده تا از سلامت مادر اطمینان حاصل کند :

آزمایش خون
آزمایش ادرار
اندازه گیری فشار خون ، تعداد تنفس و نبض
اندازه گیری قد
معاینه سینه ، لگن
پاپ اسمیر

در طی ویزیت های بعدی ، متخصص زنان روند بارداری را بررسی کرده و از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل می کند ، هم چنین ممکن است وی به منظور به روزسانی سوابق پزشکی مادر آزمایشاتی را مجددا انجام می دهد ؛ علاوه بر آن مواردی هم چون ضربان قلب جنین ، میزان رشد شکم ، میزان ورم مادر و غیره نیز در این جلسات مورد بررسی قرار داده می شود.

باید و نبایدهای دوران بارداری
در سه ماهه های بارداری ( سه ماه اول ، دوم و سوم ) ، بنا بر وضعیت جسمی بانوان باردار آزمایشات و سونوگرافی های خاص برای آن ها تجویز می شود.
در حاملگی های پر خطر احتمال اینکه نیاز به ویزیت های نزدیک تر و تخصصی تر باشد بسیار زیاد است.
انجام ورزش و فعال بودن در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد ، اما بانوان باردار باید در رابطه با ورزشی که انجام می دهند با متخصص زنان مشورت کرده و اطمینان حاصل کنند که انجام آن سبب به خطر افتادن سلامت خود و جنین نمی شود.
بانوان باردار ، باید از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پرهیز کنند ؛ چرا که مصرف الکل سبب بروز آسیب در جنین می شود.
بانوان باردار ، باید به طور مرتب در ویزیت های حاملگی شرکت کرده و آن را پشت گوش نندازند.
مهم ترین ویتامینی که بانوان در دوران بارداری باید مصرف کنند ، اسید فولیک می باشد ؛ لازم به ذکر است تمامی بانوان باردار باید جهت حفظ سلامت لوله عصبی جنین از سه ماه قبل از اقدام به بارداری به طور روزانه اسید فولیک مصرف کنند.
بانوان باردار ، باید از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کرده و قبل از مصرف دارو با پزشک معالج خود مشورت کنند.