18 فوریه 2020
فوریه 18, 2020

متخصص ارتودنسی

0 دیدگاه

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی شخصی است که پس از اتمام دوره عمومی دندانپزشکی در دانشگاه ، با شرکت در آزمون و  قبولی برای تخصصص،دوره سه ساله ای را برای ارتودنسی دندان می گذراند؛ به عبارت دیگر متخصص ارتودنسی یک دندانپزشک دارای صلاحيت برای جلوگیری و اصلاح ناهنجاری های دندانی می باشد. ( متخصص ارتودنسی کرج )

یک متخصص ارتودنسی خوب دندان هاى شما را بررسی می کند تا بتواند بهترین راه حل درمانی را برای شما مشخص کند.

تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی در چیست؟

باید گفت یک متخصص ارتودنسي خوب دوره های مخصوص ارتودنسی را گذرانده است و صلاحیت انجام این کار را به دست آورده است در حالی که یک دندانپزشک نيز می تواند از طریق جرم گیری و ترميم دندان ها به بیمار برای رسیدن به لبخند ی بهتر کمک کند.

نحوه انتخاب یک دکتر ارتودنسی خوب به شرح ذیل می باشد:

برای انتخاب یک متخصص ارتودنسي خوب و با تجربه می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.

پس از انتخاب متخصص ارتودنسی مورد نظر درباره میزان تحصیلات و سوابق کاری او تحقیق کنید.

برای مشاوره به مطب او رفته و نمونه کارهای دکتر ارتودنسی و ارتودنسي جراحی فک مورد نظر را مشاهده کنید.( برای مشاهده نمونه کارهای دکتر فرزین اصلانی نيز می توانید به وب سایت یا شبکه های اجتماعی ایشان مراجعه کنید).

يك متخصص ارتودنسي معمولاً در زمينه ارتودنسي دندان فعاليت مى كند در حالى كه برخى اوقات ارتودنسي براى اصلاح ناهنجارى هاى فكى (در تركيب با جراحى فك )بكار مى رود.

در اين موارد بهتر است به فوق تخصص ارتودنسي جراحى فك مراجعه نماييد.

ویژگی های یک متخصص ارتودنسی جراحی فک به شرح ذیل می باشد:
یک دکتر ارتودنسی جراحی فک باید تحصیلات و سوابق کاری خوبی داشته باشد.
توانایی جلب رضایت بیماران خود را داشته باشد.
بتواند بهترین راه درمانی برای آن ها را تعیین کند و ارتودنسی قبل و بعد جراحی فک را به بیمار توضیح دهد.(برای کسب آگاهی بیشتر درباره اقدامات قبل از ارتودنسی و مراقبت های بعد از ارتودنسی می توانید به وب سایت دکتر فرزین اصلانی مراجعه کنید).
یک فوق تخصص ارتودنسی باید زمان کافی را برای معاینه و درمان بیمار بگذارد و صرفاً به فکر منافع شخصی خود نباشد.

متخصص ارتودنسی در کرج

افرادی که در کرج و فردیس زندگی می کنند و برای درمان ناهنجاری های دندانی خود می خواهند که بهترین متخص ارتودنسی مراجعه کنند می توانند با کمی تحقیق و بررسی متوجه شوند که دکتر فرزین اصلانی  بهترین متخصص ارتودنسی درکرج و تنها فوق تخصص ارتودنسي در كرج  می باشند.

یک متخصص ارتودنسی چه مشکلاتی را می تواند برطرف کند؟

یک متخصص و فوق تخصص ارتودنسی می تواند عارضه هایی همچون اپن بایت ، نامرتبی های دندانی ، انحراف فک ، جلو بودن فک پایین ، عقب بودن فک بالا و غیره را برطرف نماید.

ارتودنسی

در لغت ارتودنسی به معنی مرتب کردن دندان ها می باشد.

در عمل نیز از ارتودنسی جهت مرتب و منظم کردن دندان ها استفاده می شود. اغلب کلینیک های دندانپزشکی برای مرتب کردن دندان های بیماران از ارتودنسی استفاده می کنند که با توجه به میزان ناهنجاری انواع متفاوتی دارند.

درمان ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

اولین گام برای درمان ارتودنسی مراجعه به یک متخصص ارتودنسی مجرب می باشد تا دهان و دندان ها شما را معاینه کرده و ناهنجاری های آن را تشخیص دهد.

پس از معاینه ارتودنتیست تمام مشکلاتی که در دهان و فک بیمار وجود دارد مشخص می کند؛ گاهی بیمار علاوه بر درمان ارتودنسی نیاز به جراحی فک هم دارد.

پس از معاینه و بررسی عکس های رادیولوژی، متخصص ارتودنسی یک برنامه درمانی برای بیمار تهیه می کند.

مراحل و مدت درمان ارتودنسی چقدر می باشد؟

مراحل درمان ارتودنسی با توجه به شدت بهم ریختگی دندان تعيين خواهد شد و اگر جهت برطرف كردن مشکلات فکی،نيازمند جراحى فك نيز باشد مراحل ارتودنسى به سه بخش ارتودنسی قبل از جراحی فک ، جراحی فک و ارتودنسی بعد از جراحی فک تقسیم می شود.

در مرحله ارتودنسی قبل از جراحی فک نامرتبی های دندان بهبود می یابد و دندان در موقعیت صحیح خود قرار می گیرد تا در جراحی فک بتوان به راحتی فکین را در وضعیت صحیح قرار داد.

پس از اتمام جراحی فک و گذراندن دوران نقاهت بیمار برای تثبیت وضعیت دندان ها مجدداً ارتودنسی در دهانش قرار می گیرد.

درمرحله اول مدت زمان ارتودنسی با توجه به شدت بهم ریختگی حدود 6 الی 18 ماه می باشد و در مرحله بعد از جراحی فک مدت ارتودنسی دندان کمتر می باشد

انتخاب یکی از انواع ارتودنسی بستگی به شدت ناهنجاری و درخواست بیمار دارد، اما بهتر است فرد داوطلب برای درمان ارتودنسی روش درمانی که متخصص ارتودنسی به او پیشنهاد می دهد را انتخاب کند تا نتیجه ایده آلی را به دست آورد.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی ثابت
ارتودنسی متحرک
ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی دیمون ، از انواع ارتودنسی دندان می باشند.
ارتودنسی ثابت

همان طور که از نام این دستگاه ارتودنسی مشخص است بر روی دندان ها به صورت ثابت نصب می شود تا با اعمال فشار باعث صاف و مرتب شدن دندان ها شود و قابل خارج کردن از دهان نمی باشد.

از این نوع براکت زمانی استفاده می شود که دندان ها بسیار شلوغ باشند؛ در این صورت براکت ها بر روی دندان ها چسبانده می شوند و پس از آن یک سیم از بین براکت ها رد می شود.

ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی را می توان به راحتی از دهان خارج کرد و مجدد در دهان قرار داد، اما یک دکتر متخصص ارتودنسی خوب به افرادی که از این نوع دستگاه ارتودنسی استفاده می کنند توصیه می نماید که فقط در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن پلاک را از دهان خود خارج کنند و پس از آن مجدد دستگاه را در دهان خود قرار دهند.

ارتودنسی دیمون

براکت دیمون نیز یک دستگاه ارتودنسی می باشد که در سال های اخیر از آن بسیار استفاده می شود، این دستگاه همانند براکت های معمولی بوده و تنها تفاوت ان با سایر براکت ها این است که به صورت کشویی قابلیت تنظیم و سفت کردن را دارد در حالی که این کار در براکت های معمولی توسط پزشک و یک سیم انجام می شد.

ارتودنسی نامرئی

این نوع دستگاه از نوعی ماده شفاف تهیه شده و پس از قرار گیری در دهان قابل مشاهده و تشخیص نمی باشد، این دستگاه برای افرادی مناسب است که نمی خواهند دیگران بدانند آن ها دستگاه ارتودنسی در دهانشان دارند.

ارتودنسی لینگوال

در این نوع ارتودنسی براکت ها و سیم ارتودنسی به جای اینکه در جلوی دندان ها قرار گیرد در پشت دندان ها نصب می شود به همین علت به آن ارتودنسی پشت دندانی نیز می گویند.

این دستگاه ارتودسی به دلیل اینکه دیده نمی شود بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

ارتودنسی فانکشنال

این دستگاه در واقع نوعی ابزار ارتوپدیک در ارتودنسی محسوب می شود که می تواند باعث اصلاح روابط فکی و تغییر مسیر رشد دنان ها و ابعاد و تناسب فک شود نه جابه جایی دندان ها.

توصیه می شود از این ابزار در طول دوره رشد اسکلتی بیمار استفاده شود.

ارتودنسی رنگی

این نوع براکت های ارتودنسی رنگی رنگی بوده و بیشتر برای کودکان و نوجوانان محبوبیت دارد.

این دستگاه همان ارتودنسی معمولی است فقط اورینگ آن رنگی می باشد.

در صورت داشتن سوال درباره هر یک از موارد فوق می توانید از طریق اینستاگرام یا سایت سوالات خود را بپرسید.

سن مناسب برای ارتودنسی دندان

امروزه همه افراد در هر رده سنی می توانند از ارتودنسی استفاده کنند اما بهترین سن برای اولين مراجعه جهت ارتودنسی دندان ها هفت سالگی می باشد.

برای این درمان ابتدا باید دندان های بیمار تحت بررسی و ارزیابی های دندانپزشک قرار بگیرد سپس با توجه به نوع و میزان ناهنجاری یکی از انواع ارتودنسی دندان انتخاب و مراحل درمان آغاز شود.

آیا ارتودنسی دندان درد دارد ؟

برخی از کاندیدایی که برای انجام ارتودنسی به کلینیک یا مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند از ارتودنتیست خود درباره احساس درد حین و پس از درمان سوال می کنند، قابل توجه این دسته از افراد باید بگوییم حین درمان و کار گذاشتن ابزار های ارتودنسی بیمار دردی احساس نمی کند اما ممکن است در روز های ابتدایی پس از درمان به دلیل حضوربراکت ها و دیگر ابزار های ارتودنسی احساس درد داشته باشید که با مصرف دارو هایی که برای شما تجویز شده است و همچنین گذشت چند روز برطرف می شود.

مراقبت های بعد از ارتودنسی
در روز های نخست ممکن است برای تمیز کردن دندان هایتان با مشکل روبه رو شوید که پس از مدتی برطرف می شود.
نگران نحوه مسواک زدن در این دوران نباشید، پس از اتمام مراحل کارگذاشتن ارتودنسی ارتودنتیست تمامی موارد لازم را برای شما شرح می دهد.
اگر قصد دارید از دهانشویه برای شستشوی دهان و دندان های خود استفاده کنید با ارتودنتیست خود مشورت کنید.
در این دوران از خوردن غذا های سفت و سخت مانند هویج و استیک و غیره پرهیز کنید.
پس از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزنید.
فراموش نکنید که در طول روز باید حداقل دو بار از نخ دندان استفاده کنید.
مسواک های ارتودنسی مخصوص هستند پس سعی کنید برای مسواک زدن در این دوران آن ها را خریداری کنید.
برای بهتر و آسان شدن استفاده از نخ دندان برای دندان های ارتودنسی شده از نخ دندان های مخصوص این دوران استفاده کنید.
توجه داشته باشید که نحوه صحیح مسواک زدن را خوب آموزش ببینید تا بتوانید در منزل دندان های خود را تمیز کنید.
ممکن است در روز های ابتدایی مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان زمان زیادی را از شما بگیرد اما پس از چند روز با یادگیری نحوه صحیح انجام این موارد زمان کاهش پیدا می کند.
در صورت احساس درد حتما از داروهایی که دندانپزشک تان تجویز کرده است استفاده نمایید.
در صورت مواجه شدن با هر گونه سوال و مورد غیر عادی با دندانپزشک خود در تماس باشید.
مراحل ارتودنسی و جراحی فک

مراحل ارتودنسي جراحى فك شامل ارتودنسي قبل از جراحى،آماده سازى براى جراحى فك و ارتودنسي پس از جراحى مى باشد.

دکتر فرزین اصلانی در مقاله ای جداگانه درباره مراحل ارتودنسی دندان و مراحل جراحی فک توضیحات جامع ای را ارائه نموده اند که با مراجعه به آن می توانید اطلاعات مفیدی کسب کنید.

جراحی فک

در برخی مواقع ناهنجاری به گونه ای است که تنها با ارتودنسی دندانها نمی توان آن ها را درمان کرد به همین دلیل متخصصين ارتودنسي در ابتدا ارتودنسى قبل از جراحی فک و سپس جراحى فك انجام می دهند.

یکی از مزایای جراحی فک اصلاح موقعیت فک های بیمار می باشد که پس از انجام بررسی های لازم انجام می شود.

نکاتی درباره ارتودنسی قبل و بعد از جراحی فک
برای انجام ارتودنسی جراحى فك انتخاب یک فوق تخصص ارتودنسی جراحی فک امری بسیار مهم و ضروری است.
برای این انتخاب می توانید در صفحات گوگل اطلاعاتی به دست آورید.
به یاد داشته باشید که برای این انتخاب حتما نمونه کار های ارتودنتیست مورد نظر را مشاهده کنید.
هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دندان با توجه به عواملی همچون دستمزد بهترین متخصص ارتودنسی ، تعداد جلسات درمان ، هزینه جراحی فک و غیره تعیین می شود.

در مقاله هزینه درمان ارتودنسی جراحی فک به صورت کامل توضیحاتی را ارائه کرده ایم که می توانید برای کسب آگاهی به آن مکراجعه کنید.

در نهايت بايستى عنوان كنيم كه با مراجعه به كلينيك ارتودنسي دکتر فرزین اصلانی می توانید ارتودنسی اقساطی و ارتودنسی ارزان انجام دهید.

سوالات متداول در ارتودنسی و جراحی فک
آیا انجام ارتودنسی همراه با جراحی فک ضروری می باشد؟

باید بگوییم ضرورت انجام ارتودنسی همراه با جراحی فک به وضعیت دهان و دندان بیمار بستگی دارد و پس از معاینه توسط بهترین متخصص ارتودنسی و جراحی فک مشخص می شود.

در صورتی که فکین با ناهنجاری هایی همراه باشد معمولا توصیه می شود ارتودنسی همراه با جراحی زیبایی فک صورت گیرد.

علت کشیدن دندان در ارتودنسی چیست؟

در برخی از افراد فشردگی و تراکم دندان ها زیاد می باشد و ارتودنتیست برای مرتب کردن دندان ها یک الی چند دندان را می کشد.

نگران خالی شدن جای دندان کشیده شده نباشید چرا که با مرتب شدن دندان ها ، آن فضای خالی نیز پر می شود.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

برای مرتب شدن دندان ها ، دستگاه ارتودنسی به دندان فشار وارد می کند و باعث جا به جا شدن دندان ها می شود و این فرآیند با کمی درد همراه است، اما ارتودنتیست برای کاهش میزان درد داروهای مشکنی را به بیمار تجویز می کند که با مصرف آن ها می توانید میزان درد وارد شده را کاهش دهید.

آیا انجام ارتودنسی و جراحی فک باعث پوسیدگی دندان می شود؟

در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند دچار پوسیدگی و غیره نخواهد شد.