06 مه 2020
می 6, 2020

عمل دماغ

0 دیدگاه

عمل دماغ

عمل دماغ امروزه جزء پرطرفدارترین عمل های زیبایی محسوب می شود، کسانی که قصد عمل زیبایی بینی را دارند بهتر است انتظارات معقولانه ای از نتیجه عمل داشته باشند. دو نوع بینی وجود دارد که عبارتند از بینی گوشتی و بینی استخوانی . ( عمل بینی تهران )

بینی گوشتی
بینی گوشتی به بینی گفته می شود که پوست ضخیم و اسکلت ضعیف داشته باشد و غدد چربی در اطراف سوراخ های بینی زیاد باشد، کسانی که دارای این نوع بینی هستند معمولا بهترین جراح بینی به آن ها توصیه می کند در عمل دماغ گوشتی مدل بینی طبیعی را انتخاب کنند تا از نتیجه عمل رضایت داشته باشند.

بینی استخوانی
بینی استخوانی به بینی گفته می شود که پوست نازک و اسکلت محکم داشته باشد، کسانی که دارای این نوع بینی هستند در عمل جراحی زیبایی بینی می توانند مدل بینی طبیعی ، فانتزی یا عروسکی و غیره را انتخاب کنند و بهترین نتیجه را به دست آورند.

انواع روش های عمل دماغ به شرح ذیل می باشد:
عمل دماغ به دو روش باز و بسته انجام می شود.

در جراحی بینی به روش باز ، جراح بینی یک برش کوچک بر روی کلوملا ایجاد می کند و پس از جدا کردن پوست از اسکلت بینی تغییرات مورد نیاز بر روی بینی را اعمال می نماید.

اما در جراحی بینی به روش بسته هیچ برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود و تمامی برش ها در داخل بینی زده می شود.

کوچک کردن بینی با لیزر
امروزه تبلیغات زیادی در خصوص کوچک کردن دماغ با لیزر می شود که باید بگوییم هنوز علم پزشکی آنقدر پیشرفت نکرده است که بتوان با لیزر تغییراتی را در اسکلت بینی ایجاد کرد، بهتر است بدانید لیزر تنها باعث صاف و شفاف شدن پوست بینی می شود.

عوارض عمل زیبایی دماغ چیست؟
باید بگوییم که عمل زیبایی دماغ در صورتی که توسط بهترین جراح بینی انجام شود و فرد مراقبت های قبل و بعد از آن را رعایت کند دچار هیچ عارضه ای نخواهد شد و تنها عیب این روش تورم و کبودی می باشد که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود و جای نگرانی وجود ندارد.

انتظارات بیمار و واقعیات جراحی بینی
برخی از افراد دچار این باور اشتباه هستند که با انتخاب بهترین جراح بینی تمام انتظارات و خواسته های شان از عمل دماغ محقق خواهد شد، باید گفت که چنین چیزی امکان پذیر نبوده و نتیجه جراحی بینی به فاکتورهای زیر بستگی دارد.

تاثیر نوع بینی در نتیجه جراحی بینی
اشخاص پیش از انجام عمل دماغ شان باید در رابطه با نوع بینی خود و محدودیت هایی که نوع بینی شان در فرم دهی آن ایجاد می کند اطلاعات لازم را داشته باشند.

به طور مثال فردی که دارای بینی گوشتی است باید بداند که امکان جراحی فانتزی برای او وجود ندارد، زیرا استخوان ها و غضروف های بینی اش آنقدر مستحکم نیست که بتوان بر روی آن تغییرات زیادی اعمال کرد و همچنین پوست بینی آنقدر ضخیم و کلفت است که در صورت ایجاد تغییر و ظریف کاری بر روی استخوان های بینی ، این تغییرات قابل ملاحظه نخواهند بود.

در طرف دیگر به دلیلی ویژگی های ساختاری بینی استخوانی که متشکل از پوستی مرغوب و غضروف های مستحکم است می توان آن را به هر دو فرم طبیعی و فانتزی جراحی کرد، بنابراین مقایسه نمودن نتیجه جراحی بینی استخوانی و گوشتی به هیچ عنوان معقول نیست.

میزان ایرادات بینی
بینی برخی از افراد به حدی بزرگ بوده و ایرادات موجود در آن زیاد است که امکان برطرف کردن آن ها با یکبار جراحی وجود نداشته و برای از بین بردن این ایرادات نیاز به انجام جراحی بینی ترمیمی خواهد بود. در چنین شرایطی افراد باید سطح توقعات خود را پایین آورده و از جراح بینی خواسته معقول و منطقی داشته باشند.

کدام فرم بینی برای من مناسب تر است؟
از این پرسش می توان به عنوان شایع ترین پرسشی یاد کرد که افراد به هنگام مراجعه به دکتر کیوان خوشخو ، جراح بینی تهران از ایشان می پرسند.

در پاسخ باید خاطر نشان شد که عوامل زیادی در تعیین فرم بینی برای فرد موثر هستند که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع بینی : همانگونه که گفتیم فرم بینی مناسب افرادی با بینی های گوشتی ، بینی طبیعی بوده و افرادی که بینی های استخوانی دارند با توجه به موارد زیر می توانند یکی از دو فرم فانتزی و طبیعی را برای عمل دماغ خود انتخاب کنند.
جنسیت: بیشتر آقایان خواستار این هستند که بینی شان به شکلی جراحی شود که افراد با مشاهده آن ها متوجه جراحی بینی شان نشده و ویژگی های مردانه آن ها به قوت خود باقی بماند، به همین دلیل فرم بینی مناسب آقایان ، بینی طبیعی بوده و جراحی بینی فانتزی چندان مناسب آن ها نیست.
در طرف دیگر خانم ها قرار دارند که به دلیل ظریف بودن چهره شان، هر دو فرم طبیعی و فانتزی برای شان مناسب بوده و جنسیت محدودیتی برای انتخاب فرم بینی برای بانوان ایجاد نمی کند.

سلیقه بیمار: زیبایی نسبی بوده و از نظر هر فرد تعریف متفاوتی دارد، به همین دلیل است که بارها به این مسئله برخورد کرده ایم که شخصی از نظر ما بسیار زیبا و جذاب بوده و از نظر دوستمان نه تنها زیبایی خیره کننده ای نداشته بلکه بسیار معمولی بوده است.
برخی از افراد صورت های عروسکی را دوست داشته و برخی دیگر طرفدار صورت های طبیعی هستند، بدیهی است که بینی مناسب افراد دسته اول بینی فانتزی یا نیمه فانتزی و بینی مناسب افراد دسته دوم بینی طبیعی می باشد.

از طرف دیگر برخی از افراد عقیده دارند که چون برای عمل دماغ شان هزینه کرده اند می بایست نتیجه جراحی بینی به وضوح در صورت آن ها قابل مشاهده بوده و افراد به محض مشاهده آن ها متوجه جراحی بینی شان شوند، باید گفت جراحی بینی طبیعی که هدف از انجام آن برطرف کردن نواقص بینی با حفظ ظاهر طبیعی آن است برای این اشخاص مناسب نبوده و بهتر است بینی شان را به فرم فانتزی که کوچک، سربالا و دارای قوس است جراحی نمایند.

ویژگی های صورت:
بینی ایده آل صرفاً یک بینی بی نقص نیست بلکه بینی است که بیشترین تناسب را با اجزای دیگر چهره داشته باشد، تنها در این صورت است که موجب زیبایی بیشتر افراد خواهد شد.

به همین منظور دکتر کیوان خوشخو قبل از انجام عمل دماغ برای افراد، یکسری عکسبرداری از زوایای مختلف صورت و بینی شان تهیه کرده و به دقت زوایا و نسبت بین اجزا را بررسی می کند. ایشان به دلیل تسلط و اشراف بسیار زیادی که بر اصول زیبایی شناسی و ریاضی دارد فرمی از بینی را برای بیمار تعیین خواهد کرد که بیشترین تناسب را با چهره وی داشته باشد.

بهتر است در انتخاب فرم بینی خودرای نبوده و ضمن بیان انتظارت خود، تعیین فرم نهایی را به جراح بینی خود بسپارید.

در هنگام تعیین فرم بینی به ویژگی های زیر دقت می شود:

ظریف یا درشت بودن صورت: بینی فانتزی به دلیل کوچک بودن، هیچ تناسبی با صورت های درشت و بزرگ ندارد به همین دلیل بینی افرادی با صورت های بزرگ را باید به فرم طبیعی جراحی کرد.
فاصله لب و بینی: زیاد بودن فاصله بین بینی و لب ها از زیبایی افراد می کاهد، بنابراین بینی فانتزی به دلیل سر بالا بودن نوک آن، فرم مناسبی برای فردی که فاصله لب و بینی زیادی دارد نخواهد بود. زیرا با انجام جراحی بینی فانتزی و بالا رفتن نوک بینی این فاصله بیشتر از پیش خواهد شد.

اقدامات قبل از عمل دماغ
یکی از عوامل تاثیرگذار در نتیجه جراحی بینی ، میزان تجربه و مهارت جراح بینی است. بنابراین به عنوان اولین اقدام قبل از جراحی بینی باید با انجام تحقیقات لازم یک جراح بینی خوب را انتخاب کنید.
پس از اینکه جراح بینی تان را با دقت انتخاب نمودید در رابطه با انتظارات و توقعاتی که از جراحی بینی دارید با پزشک خود به صحبت بنشینید.
در صورتی که دارای سابقه ابتلا به بیماری های مزمن بوده یا در حال حاضر به بیماری مزمنی ابتلا دارید، از داروی خاصی مثل راکوتان استفاده می کنید یا به ماده غذایی و دارویی خاصی ابتلا دارید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل بر میزان اکسیژن خون تاثیر داشته و موجب کاهش آن می شوند، لذا در صورت استفاده از این گونه مواد و نوشیدنی ها به مدت 2 هفته قبل از عمل بینی تان مصرف آن ها را قطع نمایید.
پزشک برای بررسی دقیق نسبت اجزای صورت شما و تعیین بهترین فرم بینی یکسری عکسبرداری هایی را برای تان تجویز می نماید که انجام آن ها لازم و ضروری است.
یکی از موارد منع جراحی بینی، بارداری می باشد. جراح بینی برای اطمینان از عدم بارداری خانم ها و همچنین سلامت فرد آزمایش هایی را برای او تجویز می کند که فرد باید آن ها را انجام داده و نزد پزشک ببرد.
اگر از داروهایی استفاده می کنید که از میزان غلظت خون کاسته و احتمال خونریزی در حین جراحی بینی را افزایش می دهند باید مصرف آن ها را دو هفته قبل از جراحی بینی قطع کنید.
بهتر است خانم ها در روز جراحی بینی به صورت بدون آرایش مراجعه نموده و لاک نداشته باشند. در صورت استفاده از ناخن مصنوعی، یکی از آن ها را خارج نمایید.

مراقبت های بعد از عمل دماغ به شرح ذیل می باشد:
بیمار به مدت 2 هفته بعد از عمل بینی از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین استفاده نکند.
به مدت هفته پس از جراحی زیبایی بینی از مصرف الکل ، استعمال دخانیات جدا خودداری کند.
داروهایی را که جراح بینی تجویز نموده است به طور مرتب استفاده کنید.
از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه با بینی وجود دارد جدا خودداری کنید.
از انجام فعالیت های سنگین بعد از جراحی بینی خودداری نمایید.
دیگر مراقبت های بعد از عمل دماغ
به دلیل تاثیر زیادی که استفاده از چسب بینی در کاهش ورم بینی دارد، در مدت زمان تعیین شده توسط جراح بینی تان از چسب بینی استفاده کنید.
بعد از جراحی بینی به دلیل تغییرات صورت گرفته در ساختار بینی تان و برش هایی که برای دسترسی به ساختار بینی بر روی پوست آن ایجاد شده است کمی ورم و کبودی در بینی و قسمت هایی از صورت همچون زیر چشم ها ایجاد می شود که طبیعی است و رفع کامل آن نیازمند گذر زمان است.
سر خود را با گذاشتن چند بالشت در زیر آن بالاتر از سطح بدن نگه دارید، این کار در کاهش ورم و کبودی موثر است.
بر روی بینی و نواحی دارای ورم و کبودی در 1روز ابتدایی بعد از عمل بینی کمپرس سرد و در 3 روز بعدی کمپرس گرم قرار دهید.
به مدت 4 روز از استحمام کردن پرهیز نموده و پس از آن این کار را با حضور یک همراه انجام دهید.
از میل نمودن غذاهای سفت و پرادویه خودداری کنید زیرا خوردن این غذاها بر تشدید ورم و کبودی بینی موثر است.

هزینه عمل دماغ چقدر می باشد؟
هزینه دماغ با توجه به دستمزد بهترین جراح بینی ، هزینه داروها و آزمایشات ، هزینه بیمارستان و متخصص بیهوشی ، نوع بینی و غیره تعیین می شود.