24 فوریه 2020
فوریه 24, 2020

جراحی آندوسکوپی سینوس

0 دیدگاه

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس یکی از نوین ترین روش های جراحی در ناحیه سینوس ها می باشد که با انجام آن می توان مشکلاتی همچون سینوزیت مزمن را درمان کرد. ( جراح بینی )

در روش های قدیمی بافت های آسیب دیده با احتیاط زیاد برداشته شده و پزشک اقدام به ایجاد مسیرهایی به منظور خالی کردن مواد عفونی درون سینوس ها و حفره های سینوسی می نمود، امروزه و با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوی پزشک از تجهیزات مدرن و مجهزتری برای خالی نمودن عفونت های درون بینی بهره می گیرد.

برای انجام جراحی آندوسکوپی سینوس نیازی به ایجاد برش در قسمت های خارجی نبوده و در نتیجه کمتر شاهد خونریزی، کبودی و تورم در پی انجام این روش هستیم همچنین باید گفت که در عمل آندوسکوپی سینوس نیازی به بیهوش کردن بیمار نیست.

در این روش پزشک میله ای نازک و باریک که دارای دوربین است را وارد بینی کرده و به این ترتیب قادر به دیدن تصاویر بزرگنمایی شده از دریچه دوربین آندوسکوپ بوده و می تواند به درمان مواردی همچون پولیپ پرداخته و مشکل انسداد بینی را برطرف کند.

مسدود شدن سینوس ها بیشتر در اثر سینوزیت اتفاق می افتد که به موجب آن غشاهای مخاطی متورم می شوند و ممکن است فرد دچار اختلالات تنفسی، درد و ترشح بیش از اندازه شود.

سینوس ها در کجا قرار دارند؟
بیشتر افراد در مجموع در هر طرف صورت خود 8 سینوس دارند که عبارتنداز:

سینوس های غربالی که در میان چشم ها قرار دارند.
سینوس های فک بالا که در گونه ها جای گرفته اند.
سینوس اسفنوئید که به طور تقریبی در مرکز سر قرار گرفته است.
امکان دارد سینوزیت موجب درگیری یک یا چند سینوس بیمار شده باشد که این موضوع با معاینه پزشک و انجام سی تی اسکن مشخص خواهد شد.

کاربردهای جراحی آندوسکوپی سینوس
این جراحی کاربردهای متعددی دارد که تعدادی از آن ها را در ادامه آورده ایم:

درمان انسداد مجاری اشکی
درمان سینوزیت
برطرف کردن پولیپ بینی
درمان انحراف بینی
درمان تومورهای غیرسرطانی و سرطانی
جراحی شاخکهای بینی
درمان نشت مایع مغزی به درون بینی
همچنین باید بگوییم آندوسکوپی امکاناتی همچون دسترسی به بخش هایی از مغز و غده هیپوفیز را در اختیار متخصصین مغز و اعصاب قرار می دهد.

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس
به دلیل اینکه این جراحی با ایجاد برش همراه نیست لذا فرد دچار عارضه اسکار و درد نخواهد شد.
دوران نقاهت آن بسیار کوتاه می باشد.
هزینه انجام آن بالا نیست.